DOPRAVA V NORSKU

Nízká rychlost, velké vzdálenosti. To je první, co člověka napadne. Jenže když ujedete 800 km do Německa na trajekt se skoro stejným rychlostním průměrem, jako dalších 800 km přes Švédsko a Norsko, zdají se být rychlostní limity relativní. Číslo na tempomatu na Autobahnu a 120/90 limit ve Švédsku/Norsku nemusím zmiňovat. Divné. Hlavní tahy na severu jsou absolutně plynulé a bez jediné obce. Jiné je to jakmile se silnice ponoří do hor a hlavně fjordů. Není výjimka, když na 200 km přejezdu jedete 5x trajektem nebo projedete 30 tunelů (i podmořských). Ten nejdelší na světě určený pro auta (26 km) jsme raději objeli vyhlídkovou cestou. S přívozy je to jednoduché. Jedete, cesta skončí u moře a hned tam čeká trajekt. Najedete, mládenec to oběhne a zkasíruje (100-200 NOK). Jde to celkem rychle. Tedy pokud nejste na nějaké zapadlé cestě, tam si počkáte.

Jedeme na přívozu
Jedeme na přívozu

Celkem zajímavé jsou jejich fjellvegen. Jsou to úzké cestičky na jedno auto a po pár desitkách až stovkách metrů je to o něco širší, aby se auta vyhnuly. Co se stane, když se potkáte na úzkém úseku je vidět na fotce…

20 cm v bahně. Bez legrace!
20 cm v bahně. Bez legrace!

Norové jsou obecně slušní a poslušní řidiči. Vše dodržují. Není ani divu, při všech těch radarech. Když zuřivě předjedou, tak až po 15 minutách a hned se zase zařadí a zpomalí. Co je ale divné, je jejich vozový park. Takovou koncentraci amerických bouráků jsme nikde neviděli. Pickupy, velké sedany, dodávky. Ale divné, že jen starší. Někdy se muselo něco zlomit a začali být ekohysteričtí. Všude samá Tesla, samý hybrid. Je to fakt divné – Mercedes s V8 a za ním Tesla. Je vidět, že benzín jim nesmrdí. Když budete pátrat po norských motorkářích, hledejte Harleye. Většinou dost vymazlené. Na ničem jiném prostě nejezdí. Vubec inspirace amerikou je zvláštní. Už i těch amerických benzinek, co zde je! Přece jen zde mají specifikum. Náklaďáky maji témeř vždy mohutný ochranný rám a osobáky dost často brutální světla vpředu. Asi nějaká souvislost s losy a soby?

Švédská fabia s několika světly navíc v Norsku
Švédská fabia s několika světly navíc v Norsku

1 komentář u „DOPRAVA V NORSKU“

  1. Ahoj lidi, tak jsem se vrátila z tábůrku (přeživší) a trochu zregenerovala a jsem alespoň malinko schopna reagovat:-))) S Vojtou a Kubou a babičkou a Zlíňáky Vás zdravíme z pouti, máme tady opravdu lepší počasí, než Vy, dnes dokonce na lehoučké letní šatičky:-))) Hani dodatečně vše nejlepší k narozeninám! Pěkně pilně pište, moc se nám to líbí a chtěli bychom být s Vámi-zásoby pod podlahou by rozhodně nějakého souputníka snesly!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *