Grand Canyon

Něco od začátečníka k proměnlivosti americké krajiny… usnete si na chviličku v autě a rázem je z pouště borový lesík (zdrobnělina se vztahuje k výšce porostu, nikoli k rozlehlosti, ta je prostě americká). Potom si vyjdete z parkoviště úhlednou pěšinkou a najednou… díra jako, jako.. (napadají mě samá nepublikovatelná slova).

Prostě si představte obrovské hory, ale otočené směrem dolů. Fascinující je, že je to opravdu nekonečná placatá země najednou nečekaně rozervaná! Strávili jsme tu 2 dny  a mohli bychom měsíc!

Několikrát mě napadlo, že se mi to celé zdá. Že není možné, aby má ladná nožka vkročila na takové místo a že koukám na velkoplošnou tapetu:-))) Na řeku Colorado dolů sotva dohlédnete, je schovaná v několika kaňonech v sobě. I na tu obrovskou dálku jsou znatelné jednotlivé geologické vrstvy. Délka cca 350 až 400km, největší šířka něco kolem 25km, nejvyšší bod 2684m a hloubka 1600m.


První den jsme vyrazili z Grand Canyon Village kyvadlovou na červenou linku. Pohodička, autobus vás postupně vyhazuje na vyhlídkách a ten další zase nabírá a vy vidíte velkou díru 100x jinak!  Druhý den jsme už vyrazili v rámci přesunu na sever autem.

A zlatý hřeb programu – let vrtulníkem!!! Pilot americký sympaťák! Rozdal nám záchranné vesty – prý když letíme nad vodou:-))) Do sluchátek nám pouštěl rokenroll a tvrdil, že se bojí výšek! A jak jsme pištěli při přeletu hrany? Uáááá…. (třeba se v dalším příspěvku zadaří)…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *